Télen sem kell lemondani a mozgásról annak, aki a pihenését aktívan képzeli el. A téli sportok kedvencei közé tartozó síelés mellett lehetőségünk van egyéb mozgásformák kipróbálására is: a szánkózás (felnőtteknek is!), a korcsolyázás vagy a mókás takarításra emlékeztető curling egyaránt üdítő hatással lehet ránk, ráadásul a gyakorlásukhoz szükséges helyszínekben itthon sincs hiány.
A télről elsőként a síelés ugrik be mindenkinek, nyilván nem véletlenül: míg gyerekkorunkban leginkább a tv-ben csodálhattuk a műlesiklásokat, addig mostanra csak anyagi lehetőségeink szabnak határt egy-egy sípálya felkeresésének. Nem szabad azonban megfeledkeznünk a korábban csak a gyerekek szórakozásának tartott szánkózásról sem: a sportág – különösen Nyugat-Európában – egyre népszerűbb. A rendszerint a sípályák szomszédságában található szánkópályákon gyakran láthatunk önfeledten csúszó felnőtteket még az idősebb korosztályból is.
1.Sípályák:
Habár a hazai kínálat a környékbeli országokhoz képest szerény, a magyarországi sí- és szánkópályák is tökéletesen alkalmasak arra, hogy elsajátíthassuk mindkét sportág alapjait. Arra azonban figyeljünk oda, hogy az enyhe időjárás miatt a pályák nyitva tartása hogyan változik a 2019-2020-as szezon alatt. Mielőtt elindulunk mindenképpen érdemes pontosan tájékozódnunk.
A legjobban felszerelt hazai sípályát Mátraszentistvánon találjuk. A tíz pálya közül minden bizonnyal megleljük a kedvünkre valót. Akkor sem kell aggódnunk, ha az időjárás nem kedvező, a hóágyúk ugyanis gondoskodnak róla, hogy mindig legyen hol lesiklani – akár éjszaka is. A síparkon belül külön igénybe vehető SaintPista Funpark ugratóival leginkább az extrém sízőknek nyújt szórakozást. A pályákat hat sílifttel közelíthetjük meg. Elsősorban a gyerekeknek ajánlható a hócsúszdapark, amely hóhiány esetén is üzemel, hiszen itt műanyag pályán lehet csúszkázni. Akkor sem kell aggódnunk, ha felszerelés nélkül indultunk útnak: a Síparkban mindent bérelhetünk.
A sípálya jelenleg zárva: Tervezett újranyitás: 2019. december 26.
További információk:
A bánkúti sípályát szintén érdemes felkeresni, itt hét pálya, és egy oktatópálya várja a síelőket, ebből öt este is használható. A csúcsra jutásban hét sílift (plusz egy bébilift) segít bennünket, a szánkósoknak pedig elkülönített pályájuk van, saját lifttel. Kölcsönző is működik (ahol még mini bobot is bérelhetünk), a hóágyúkról azonban ellentétesek az információk, így érdemes odatelefonálni, mielőtt neki indulnánk.
Jelenleg csak a tanpálya üzemel.
További információk:
Eplényben a 16, felvonóval is ellátott sípálya mellett a négy szánkópálya teszi teljessé a téli örömöket, valamennyit használhatjuk éjszaka is. Itt a sípályákat rendszeresen bombázzák műhóval, a felvonóval is ellátott szánkópályát viszont csak akkor élvezhetjük, ha van természetes hó.
További információk:
Kőszegen találjuk az ország egyetlen síugrósáncát, rögtön három méretben. Itt muszáj az időjárás szeszélyeire bíznunk magunkat, mert hóágyú nincs, és a felvonó építése is csak a jövőben várható.
Nyitva: csak előre egyeztetett időpontokban tudják fogadni az érdeklődőket.
További információk:
https://siugraskoszeg.hu/hu/
Aki a sífutást gyakorolná, annak a Soproni-hegységben a helye, ahol az egykori Vasfüggöny helyén kilenc sífutópálya várja a vendégeket.
Nyitás az időjárástól függően. Mielőtt nekiindulunk érdemes érdeklődni a nyitás pontos időpontjáról.
További információk:
https://sielok.hu/siterep/sopron-vasfuggony-sifutopalya/
2. Korcsolyázni vágyóknak
Akik szeretnek korcsolyázni, azoknak is egyre könnyebb a dolguk, mert bár még kevés a fedett jégpálya, novembertől márciusig egyre több helyen vár bennünket szabadtéri koripálya. Budapesten a legjobb a helyzet, itt a Városligeti Műjégpálya mellett kisebb állandó és időszaki pályákon és néhány fedett műintézményben is hódolhatunk ennek a sportnak, legyen szó műkorcsolyáról vagy jéghokiról. Fontos tudni, hogy a legtöbb helyen edzés és versenyek is folynak, ezért a nagyközönség számára csak bizonyos időpontokban, főleg hétvégén nyitottak. A legnagyobb budapesti pályák: Pesterzsébeti és Újpesti Jégcsarnok, Aréna Plaza Jégterasz, BHG Műjégpálya, Széna téri jégpálya, óbudai Gepárd Jégpálya, Marcibányi téri Sportcentrum.
A vidéki nagyvárosok mindegyike tart fent fedett jégpályát (pl. Székesfehérvár, Debrecen, Győr, Nyíregyháza, Sopron, Veszprém stb.), de sajnos méretük és számuk miatt mindenütt tömegre kell számítani. – ne ijesszünk el senkit! vegyük ki. A korcsolyabérlési lehetőség szinte mindenhol adott, de érdemes inkább saját korcsolyával készülni: olcsóbb és gyorsabb is.
A jégtakarító curlingeseknek jó hír, hogy néhány éve itthon is van curlingpálya. A Kamaraerdei Curling Club és a Debreceni Jégcsarnok egyelőre még elég az igények kiszolgálására, de ha igazi választékot szeretnénk, az Európai Curling Szövetség oldalán (www.europeancurling.com) tájékozódhatunk.
A hazai műjégpályákkal kapcsolatos további információk ITT olvashatók.